Traunstein ferraty

Traunsee Klettersteig - D, 200 m

Traunstein (1691 m), Oberösterreischische Voralpen, Rakousko
Gmunden


výstup

45 min / 200 m

období

V - X

nástup 

2 h 15 min

orientace

Z

sestup

2 h 

jištění - druh, kvalita

Ocelová lana, kramle.
kvalita: Velmi dobrá.

východisko

Gmunden  (440 m)

útvar, výška stěny

150 m

chata

Gmundner Hütte
1666 m ,  2 h 50 min

lano

není potřeba

vybavení

helma,ferratový set, rukavice
charakter cesty

Velmi těžká sportovní zajištěná cesta (via ferrata) s mnoha úseky obtížnosti D.

popis nástupu

start:  Gmundner Hütte ,  Zajištěnou cestou Hans Hernler Steig až pod vrcholovou strmou skalní stěnu k směrovým tabulím (zhruba ve výšce 1500 m), které označují nástup do zajištěné cesty.
K nástupu na cestu je možné, například při kombinaci se zajištěnou cestou Naturfreundesteig ve výstupu, sestoupit od chaty Gmundner Hütte cestou Hans Hernler Steig až k rozcestí zajištěných cest (cca 30 min).
čas:  2 h 15 min

popis sestupu

Sestup je možný zajištěnou cestou Naturfreundesteig a nebo Hans Hernler Steig.
čas:  2 h 

východisko

Gmunden, 440 m

popis příjezdu

Po dálnici A1 až ke sjezdu na Gmunden. Odtud asi 12 km do městečka Gmunden, ležícího na S okraji jezera Traunsee, po jeho východním břehu až na konec silnice. Zde je parkoviště, přístup na pláž u jezera Traunsee a východisko na túry vedoucí na vrchol Traunsteinu.

prvovýstupci

Alpenverein Gmunden.  - 

popis cesty

Krásná exponovaná cesta, kterou však je nutno si zasloužit nastoupáním cca 1 000 výškových metrů nepříliš adrenalinovou klasickou zajištěnou cestou Hans Hernler Steig.
V kombinaci s cestou Naturfreundesteig nádherná celodenní túra s fascinujícími výhledy na hladinu jezera Traunsee.

literatura

Extreme Klettersteige in den Ostalpen, Jentzsch-Rabl, Jentzsch, Wissekal,
Alpinverlag Jentzsch Rabl KEG, 2006

 

Traunsee Klettersteig

Příjezd z ČR : Z Prahy přes České Budějovice a Dolní Dvořiště do Rakouska, kde pokračujte směr Linz. Městem projeďte po dálnici na Salzburg, po které pokračujte až na exit Regau. Sjeďte z dálnice a na hlavní silnici se dejte doleva na Gmunden.

Popis a informace : Nad jezerem Traunsee se tyčí dominantní vrchol Traunstein 1691 metrů vysoký. Je z něho prvotřídní rozhled na řadu jezer Solné komory a také na masiv Dachsteinu. Vede na něj řada výstupových cest, z toho dva klettersteigy obtížnosti B. Ve vrcholové stěně vysoké cca 150 metrů byl v červnu otevřen nový a velice pěkný klettersteig obtížnosti D, který uspokojí každého milovníka zajištěných cest. K nástupu se dostaneme z města Gmunden, kde jedeme po silničce na parkoviště pod horou. Nástup je ve výši 440 metrů.

Nahoru vystupujeme po klettersteigu Hans Hernlersteig obtížnosti B. Je to vlastně strmá pěšina jištěná průběžně vedeným lanem téměř po celé délce výstupu. Lano slouží k ulehčení postupu nebo při zhoršených povětrnostních podmínkách. Po cca 1:45 hodiny dorazíme k nástupu na Traunsee klettersteig ve výši cca 1500 m.n.m.. Nástup je zřetelně označen tabulkou. Zcela nová lana také nelze přehlédnout. Zde je již nezbytné použít obvyklou klettersteigovou výstroj. Vytraverzujeme doprava nad údolí a pak se stoupá velice exponovanou stěnou k vrcholu. Klettersteig končí přímo na terase restaurace Gmundner Hütte 1666m vysoko.

Vlastní vrchol je asi 15 minut vzdálená vyvýšenina s vrcholovým křížem. Doba výstupu tohoto klettersteigu je cca 45 minut. Sestup je dalším klettersteigem obtížnosti B zvaným Naturfreundsteig, po němž se dostaneme cca za 2 hodiny na parkoviště u jezera. Doba túry celkem je 4,5 – 5 hodin. Jedná se tedy o pěknou polodenní túru s převýšením 1250 metrů.